Livestream – Grekisk Konstmusikfestival 2018

Grekisk Konstmusikfestival 2018 livestreamas här den 17 mars, kl 15.00-19.30.

Εδώ θα μπορέσετε να παρακουλουθήσετε ζωντανά τις τρεις συναυλίες του Φεστιβάλ στις 17/3, ώρα 15.00-19.30

Program:
15.00 Tidlös poesi
16.00 Outforskade labyrinter
18.00 Callas in Memoriam – Operagala

Programbok som PDF


Grekisk Konstmusikfestival 2018
17 mars på Musikaliska, Stockholm

Program
15.00-15.45: Tidlös poesi
16.00-16.45: Outforskade labyrinter
17.15: Presentation av Kiki Dimoula
med Rea Ann-Margaret Mellberg i Clara Schumannsalen
18.00-19.15: Operagala: “Callas in Memoriam”

KONSERT 1 KL. 15:00
15.00 – Tidlös poesi

Nikos Xanthoulis – Ouvertyr till Eumenides
Jesper Svenbro/Miles Davis – So What
Sapfo/Xanthoulis – Iros Aggelos (div. fragment)
Sapfo – Fragment 1 “Konstrikt skrudade, eviga Afrodite”
Sapfo/Xanthoulis – Fragment 34 “Alla stjärnor”
Sapfo/Manos Hadjidakis – Fragment 22 “Kelomai se Goggyla”
Jesper Svenbro – Palmolive
Mikis Theodorakis – Min stjärna, min måne (Asteri mou, feggari mou)
Kiki Dimoula – “Kännetecken” och “Amman”
Dimoula/Xanthoulis:
– Plural (O plithindikós arithmós)
– Första april (Próti Apríli)
– Visitkort (Episkeptírio)
– Skugga (Érevos)
– Rendezvous med en okänd (Rendez-vous me mian ágnosti)

Medverkande: Stina Ekblad, recitation – Nikos Xanthoulis, lyra och piano – Maria Stellas, sång Chrysanna Strataki, sopran – Matoula Zachariadou, violin – Maria Zachariadou, cello – Johan Sandback, piano

KONSERT 2 KL. 16:00:
16.00 – Outforskade Labyrinter

Marianthi Papalexandri-Alexandri – “Contact” 2017/2018
– Trio for prepared amplified motors and materials

Georgia Spiropoulos – “Music for 2?” – for two musicians and tape

Iannis Xenakis – “Charisma” för klarinett och cello

Panayiotis Kokoras – “Concious Sound” för klarinett, piano, violin och cello

Theocharis Papatrechas – “Trastorno” för flöjt, klarinett, slagverk, violin och cello

Medverkande: Martin Welander, slagverk/objekt – Dries Tack, klarinett – My Hellgren, cello -Hannah Törnell Wettermark, flöjt – Anna Christensson, piano/objekt – Sofie Thorsbro Dan, violin – Rei Munakata, dirigent/objekt

KONSERT 3 KL. 18:00:
18.00 – Operagala: “Callas in Memoriam”

Gioacchino Rossini – Ouvertyr till Il barbiere di Siviglia
Eugenia Manolides – ”Orphikos hymnos Dimitros”
Vincenzo Bellini – Variationer över “Casta Diva” ur Norma
Pavlos Karrer – “Nanurisma” ur Markos Botsaris
Giaccomo Puccini – ”Spoglio è l’orto” ur Madame Butterfly
Giaccomo Puccini – ”Vissi d’arte” ur Tosca
Eugenia Manolides – ”Nike” för blåsorkester
Mikis Theodorakis – ”Prepi na pethanun” ur Medea
Gioacchino Rossini – “Una voce poco fa” ur Il barbiere di Siviglia
Vincenzo Bellini – ”Mira, o Norma” ur Norma

Dirigent: Merete Ellegaard
Sopran: Cecilia Lindwall
Mezzosopran: Katerina Roussou
Oboesolist: Johanna Nilsson
Stockholms Läns Blåsarsymfoniker